Jak wyjść z uzależnienia od narkotyków?
Uzależnienie od narkotyków nie tylko prowadzi do niszczenia relacji międzyludzkich i destrukcji na płaszczyźnie zawodowej, ale i też stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Zażywanie substancji psychoaktywnych wyniszcza organizm i staje się przyczyną problemów zdrowotnych. Leczenie jest tym samym zarówno szansą na powrót do normalnego życia, jak i sposobem na uniknięcie degradacji ciała i umysłu. Wyjście z nałogu nie jest jednak proste. Wymaga samodyscypliny i wsparcia specjalistów, bez którego trudno mówić o pełnym zwycięstwie nad uzależnieniem.
Na czym polega leczenie uzależnienia od narkotyków?
Wyjście z nałogu to wieloetapowy proces. Powinien rozpocząć się od zwrócenia uwagi na problem. Wiele uzależnionych osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wyniszczającą rolę w ich życiu odgrywają narkotyki. Mimo zachodzących zmian w wyglądzie, a zwłaszcza zachowaniu, nie wszyscy łączą uzależnienie z niepowodzeniami na różnych płaszczyznach życia. Wskazanie im skali problemu przyjmowania narkotyków jest pierwszym krokiem w walce o porzucenie nałogu. Na tym etapie duże znaczenie ma wsparcie bliskich, polegające na uświadamianiu konsekwencji uzależnienia i dawaniu nadziei na poprawę.
Kiedy uzależniony zda sobie sprawę z mechanizmów działania nałogu, świadomie podejmie próbę odstawienia używek. Taki detoks jest podstawą leczenia uzależnienia od narkotyków. Odtrucie narkotykowe pozwala usunąć z organizmu resztki toksyn oraz odzyskać równowagę. Niezwykle ważne dla bezpieczeństwa uzależnionego jest przy tym wsparcie lekarzy. Po odstawieniu substancji uzależniających kolejnym etapem wyjścia z nałogu powinna być terapia uzależnień. Opieka specjalisty umacnia dążenie do utrzymania narkotykowej abstynencji oraz ułatwia odnalezienie się w nowej rzeczywistości.