Dlaczego się uzależniamy?
Problem uzależnienia dotyka wielu osób w różnym wieku. Taka przypadłość jest najczęściej kojarzona z alkoholem lub narkotykami. W rzeczywistości jednak dotyczy też wielu innych czynności. Oprócz używek można się również uzależnić od pracy, hazardu, korzystania z Internetu czy seksu i pornografii. Niezależnie od tego, czego dotyczy uzależnienie, należy się zająć rozwiązaniem problemu, jak najszybciej i udać się na terapię uzależnień. Mało kto zastanawia się, dlaczego właściwie ludzie są podatni na uzależnienia. Właśnie dlatego dziś omówimy tę kwestię, aby pomóc zrozumieć zarówno uzależnionym, jak i ich bliskim, skąd się bierze taki problem.
Co może wpłynąć na uzależnienie?
Przyczyn uzależnienia można się doszukiwać na wielu płaszczyznach. Powód nadużywania alkoholu czy pracoholizmu może mieć różne podłoże. Jedną z częściej występujących przyczyn jest zła sytuacja rodzinna. Mowa tutaj nie tylko o skrajnych sytuacjach jak śmierć bliskiej osoby czy ciężka choroba dziecka albo partnera. Przyczyną może być na przykład nadmiar obowiązków związanych z utrzymywaniem domu oraz wykonywaniem codziennych obowiązków albo poczucie niespełnienia.
W przypadku nastolatków częstą przyczyną jest chęć przynależności do grupy rówieśniczej i naśladowanie zachowań kolegów, które nie zawsze są właściwe. Uzależnienie może łączyć się również z wykluczeniem społecznym albo trudną sytuacją, na przykład w pracy. Jeżeli jeden z członków rodziny uzależni się od używek albo jakiejś czynności, warto udać się na terapię współuzależnienia, ponieważ taki problem dotyczy nie tylko osoby uzależnionej, ale również jej bliskich.
Dlaczego mózg się uzależnia?
Istnieje kilka hipotez dotyczących uzależnień. Pierwsza z nich to hipoteza neuroadaptacji, która zakłada, że w wyniku długotrwałego stosowania substancji uzależniających następują silne zmiany, które sprawiają, że organizm nie może działać bez dodatkowego pobudzenia. Druga hipoteza dotyczy wrodzonej podatności na uzależnienie, czyli kwestii genetycznych, które je warunkują.
Jednak niezależnie od tego, skąd się wzięło uzależnienie i czego dotyczy, należy jak najszybciej udać się na terapię uzależnień. Wsparcie w wychodzeniu z nałogu jest niezwykle ważne, a osoby uzależnione najczęściej nie potrafią samodzielnie poradzić sobie z problemem.